20 فیلم ورزشی برتر تاریخ سینما

خبرنگاران: بهترین فیلم های ژانر ورزشی آن هایی هستند که مستقل از ورزشی که آن را به تصویر می کشند، روایت می شوند. داستان این فیلم ها هر کسی را فارغ از میزان علاقه اش به ورزش، جذب خود می نمایند. قسمت موردعلاقه تماشاگران از ورزش و فیلم، غیرقابل پیش بینی بودن آن هاست. برای شما از 20 فیلم ورزشی برتر سینما نوشته ایم، فیلم های ورزشی که درست مثل تماشایی ترین ورزش ها ما را شگفت زده می نمایند.

20 فیلم ورزشی برتر تاریخ سینما

20- Moneyball 2011

با اینکه ما هیچ وقت نخواهیم فهمید اقتباس استیون سودربرگ Steven Soderbergh از رمان مانیبال Moneyball مایکل لوئیس Michael Lewis چطور می شد، فیلم اصلی نگاهی دقیق به گروهی از مردان بالغ بود که زندگی شان را صرف بازی که چند پسربچه آن را بازی می نمایند، نموده اند. بخش بیسبالی baseball مانیبال آن طور که باید پرانرژی و عمیق نیست، اما کارگردان بنت میلر Bennett Miller و فیلم نامه نویسان فیلم استیون زایلیان Steven Zaillian و آرون سورکین Aaron Sorkin به یاری دیالوگ ها توانستند این موضوع را جبران نمایند و بر تاثیرگذاری فیلم بیفزایند. مانیبال به یاری ایفای نقش های بی نظیرش پیروز شد به زیبایی به موضوعاتی مثل بالا رفتن سن، پدر شدن و شکست بپردازد.

19- The Damned United 2009

وقتی که پیتر مورگان Peter Morgan سرگرم پرداختن به خانواده سلطنتی نباشد (او ملکه The Queen و تاج The Crown را در کارنامه دارد)، به شخصیت های ورزشی پرحاشیه علاقه دارد. او علاوه بر یونایتد لعنتی The Damned United، شتاب Rush را نیز که آن هم بر اساس یک داستان واقعی است، بر روی کاغذ آورده است. این فیلم در خصوص مربی فوتبال برایان کلاف Brian Clough است که در اواسط دهه 70 میلادی برای سرمربیگری باشگاه لیدز یونایتد Leeds United انتخاب شده بود. یونایتد لعنتی از آن فیلم هایی است که مقابل کلیشه مربی تک رویی که با روش های غیرمعمول تیمش را به پیروزیت می رساند، می ایستد.

18- Miracle 2004

این فیلم در سال 2004 و در زمانی که روحیه مردم آمریکا به دنبال اتفاقات یازده سپتامبر حال و روز خوبی نداشت، بر روی پرده آمد. معجزه Miracle داستان اواخر دهه 70 میلادی روایت می نماید، سال هایی که مردم به خاطر رکود مالی حال و هوای خوبی نداشتند. فیلم ماجرای مردان تیم هاکی روی یخ المپیک آمریکا و کوشش شان برای رسیدن به مدال طلای سال 1980 را روایت می نماید. کرت راسل Kurt Russell در نقش مربی جدی تیم هرب بروکز Herb Brooks عملکرد چشمگیری داشته و کارگردان گاوین اوکانر Gavin OConnor به نبرد های روی یخ فیلم حال و هوای خاصی بخشیده است.

17- Chariots of Fire 1981

از میان تمام برندگان اسکار بهترین فیلم در 40 سال گذشته، می توان گفت ارابه های آتش Chariots of Fire فیلمی است که کمتر از همه در یاد ها مانده است. با این حال فیلم به خاطر داستان مردانی که به یاری توانایی، عزم بالا و ایستادگی در مقابل تعصب و سختی ها پیروز شدند، به اثری تماشایی تبدیل شد. پیامی که ارابه های آتش به مخاطبینش می دهد امروزه اهمیت بیشتری از سال 1981 پیدا نموده است.

16- He Got Game 1998

تنها یک دیوانه بسکتبال می توانست او بازی را برد He Got Game را آن طور که باید و شاید به تصویر بکشد، داستان پدر-فرزندی در خصوص یک بسکتبالیست جوان (ری آلن Ray Allen) و دیدار دوباره با پدرش (دنزل واشنگتن Denzel Washington) که به تازگی از زندان آزاد شده است. خوشبختانه اسپایک لی Spike Lee این فیلم را از روی فیلم نامه غیراقتباسی خودش ساخت. او در این فیلم به نژادپرستی و ماشینی شدن machinery که از کوشش ورزشکاران جوان سواستفاده نموده و در نهایت آن ها را دست خالی رها می نماید، پرداخته است.

15- Murderball 2005

وقتی تعدادی از کلیشه های احتمالی را انتخاب نموده و به اصل موضوع و قلب این کلیشه ها بپردازید، فیلمی به خوبی Murderball خواهید داشت. کارگردانان هنری الکس روبین Henry Alex Rubin و دانا آدام شپیرو Dana Adam Shapiro مستندی در خصوص دو تیم راگبی معلولان آمریکایی و کانادایی و آمادگی آن ها برای بازی های پارالمپیک Paralympic 2004 را به تصویر کشیدند. Murderball با اینکه تاثیرگذار و هیجان انگیز است، اما در خصوص زندگی این ورزشکاران بی نهایت صادق است.

14- When We Were Kings 1996

فیلم های ورزشی زیادی هستند که داستان ورزشکارانی که شانسی برای بردن ندارند را به تصویر می کشند، اما وقتی ما پادشاه بودیم When We Were Kings ما را با تماشایی ترین آن ها آشنا می نماید:محمد علی Muhammad Ali که مدت ها از دوران اوجش می گذرد.

با اینکه الان تصور آن برای ما سخت است، اما در سال 1974 این دقیقا همان تصوری بود که از کلی در آن دوران و به خصوص زمانی که برای مسابقه با جورج فورمن George Foreman در غرش در جنگل Rumble in the Jungle در زئیر Zaire نام نوشت، می شد. این فیلم به کارگردانی لئون گست Leon Gast ساخته شده است. گست از این مسابقه فیلم گرفت و دهه ها به دنبال پیدا کردن بودجه لازم برای ساخت فیلمش بود.

13- Field of Dreams 1989

سرزمین رویاها Field of Dreams ری کینسلا Ray Kinsella (کوین کاستنر Kevin Costner) را به ماجراجویی جالب می فرستد تا بفهمد صدایی که درون سرش است به او چه می گوید. فیلم از آن هایی است که شخصیت مرد قوی و به ظاهر جدی را به گریه می اندازد. هرچقدر هم که شما سرسخت و جدی باشید& باز هم قسمتی از فیلم که ری در آخر به پدرش می رسد و از او می پرسد که آیا می خواهد با هم بیسبال بازی نمایند یا نه؟ اشک در چشمانتان جمع می گردد. مسخره کردن سرزمین رویاها کار راحتی است، اما احتمالا برای خودتان بهتر است که قلبتان را به روی این فیلم صمیمی و درهم باز کنید.

12- Breaking Away 1979

این فیلم در خصوص چهار دوست صمیمی دبیرستانی است که برای فرار از لقبی (شهرستانی) که به آن ها در شهر دانشگاه ایندیانا Indiana می دادند و هم چنین برای محکم کردن دوستی شان تصمیم گرفتند به طور حرفه ای دوچرخه سواری نمایند. گسستن Breaking Away احساس گیر کردن در یک شهر کوچک و دوست داشتن شهر خود و در عین حال کوشش برای خارج شدن از آن را به خوبی به تصویر می کشد. این فیلم بازیگران مطرحی مثل دنیس کواید Dennis Quaid، جکی ارل هیلی Jackie Earle Haley، دانیل استرن Daniel Stern و دنیس کریستوفر Dennis Christopher را در اوج جوانی شان دور هم جمع نموده است.

11- Million Dollar Baby 2004

درام بوکس کلینت ایست وود Clint Eastwood همه را در سال 2004 متحیر کرد: هیچ کس تا قبل از موعد اسکار Oscar آن را ندیده بود و خیلی زود همه را شگفت زده کرد. دختر میلیون دلاری Million Dollar Baby پیروز شد اسکار بهترین فیلم، بهترین بازیگر زن، بهترین بازیگر مرد نقش مکمل و بهترین کارگردانی را از آن خود کند. با اینکه برخی از صحنه های فیلم زیادی کلیشه ای و معمولی هستند، اما فیلم به خاطر ایفای نقش فوق العاده هیلاری سوانک Hilary Swank و ایست وود بسیار قوی از آب درآمده است. شاید یکی از دلایل پیروزیت دختر میلیون دلاری این باشد که با این که یک فیلم بوکسی است، اما مخاطب در حین تماشای فیلم این موضوع را حس نمی نماید.

این مطلب برگرفته از نوشته تیم گریرسون Tim Grierson و ویل لیتچ Will Leitch در سایت www.vulture.com است.

10- Slap Shot 1977

این فیلم بیشتر از هر فیلم دیگری در این لیست، هواداران آن ورزش را، در اینجا هاکی، بیش تر از تماشاگران عادی جذب خود می نماید: این فیلم همان چیزی است که هواداران هاکی از ورزششان انتظار دارند. ضربه محکم Slap Shot به طرز چشمگیری در خصوص چیزی که افراد را به این ورزش جذب می نماید، صادق است: خشونت، خون و باز هم خشونت.

9- A League of Their Own 1992

جالب است که در زمان پخش این فیلم یکی از مهم ترین جاذبه های آن حضور مدونا Madonna در میان بازیگرانش بوده است. کمدی پنی مارشال Penny Marshall در خصوص لیگ بیسبال حرفه ای زنان در زمان جنگ دنیای دوم حسابی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. داستان فیلم بر روی رابطه میان دو خواهری که جینا دیویس Geena Davis و لوری پتی Lori Petty در نقش آن ها جلوی دوربین رفته اند، جلو می رود. A League of Their Own بهتر از هر فیلم دیگری بیسبال را درک می نماید. از میان تمام فیلم های این لیست که در خصوص بیسبال هستند، این فیلم انتخاب ما برای تماشای چندین و چند باره است.

8- Ali 2001

در آن موقع مردم از خود می پرسیدند که چرا مایکل مان Michael Mann تصمیم گرفته است فیلمی بر اساس داستان زندگی محمد علی کلی بسازد؟ این بوکسور که در سال 2016 از دنیا رفت، یکی از مشهورترین مردم در سرتاسر دنیا بود و آثار دیگری همانند مستند وقتی ما پادشاه بودیم که در قسمت قبل آنالیز شد هم به زیبایی به این سوژه پرداخته بودند. علاوه بر این آیا ویل اسمیت Will Smith می توانست روحیه قوی این بوکسور را به تصویر بکشد؟ با گذشت دو دهه از آن موقع، علی Ali هنوز هم تمامی شک ها و تردید ها در خصوص ساختش را با قدرت رد می نماید. این فیلم همان قدر که در خصوص علی است، به همان میزان هم به سیاست و نژادپرستی می پردازد.

7- The Wrestler 2008

کشتی گیر The Wrestler که داستان یک کشتی گیر فراموش شده را به تصویر می کشد، بعد از سال ها پروژ ه های ضعیف و تصمیمات شخصی عجیب، میکی رورک Mickey Rourke را دوباره بر سر زبان ها انداخت. میکی نقش کشتی گیری را بازی می نماید که از دوران اوجش سال ها گذشته، اما هنوز هم به خاطر علاقه اش کشتی را ول ننموده است. او با زنی (مریسا تومی Marisa Tomei) که سختی های زیادی را در زندگی پشت سر گذاشته آشنا می گردد و دوباره با دخترش (ایوان ریچل وود Evan Rachel Wood) ارتباط می گیرد. کشتی گیر هم چنین برای کارگردانش دارن آرونوفسکی Darren Aronofsky نیز بازگشتی پیروز به حساب می آید.

6- Pride of the Yankees 1942

چند سال پیش طی تحقیقی که در خصوص محبوب ترین لحظات پخش شده از تلویزیون می شد، سخنرانی من خوش شانس ترین مرد روی کره زمین هستم لو گهریگ Lou Gehrig در میان پرطرفدارترین ها بود. این خود نشان دهنده اهمیت این قهرمان یانکی های Yankees است که گری کوپر Gary Cooper نیز به زیبایی در غرور یانکی ها در نقش او جلوی دوربین رفت. این فیلم این بازیکن پیروز را که در اوج دوران شهرتش به علت بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک ALS از دنیا رفت را به عنوان قهرمان یانکی ها در خاطر ما ثبت کرد.

5- Foxcatcher 2014

بسیاری از فیلم های ورزشی ناراحت نماینده و یا تاثیرگذار هستند، اما هیچ کدام از آن ها به اندازه فاکس کچر Foxcatcher ترحم برانگیز نیستند. در این فیلم کارگردان بنت میلر Bennett Miller پیروز شد به خوبی نقش ورزش در زندگی مردم را به تصویر بکشد. این داستان واقعی در خصوص برادران شولتز Schultz و مربی غیرعادی و عجیب شان، به طرز قابل ملاحظه ای بدبینانه است. استیو کارل Steve Carell در نقش جان ای. د پونت John E. du Pont ثروتمند و عجیب که به امید قهرمانی در المپیک سال 1988 مارک Mark (چنینگ تیتوم Channing Tatum) و دیو Dave (مارک رافلو Mark Ruffalo) شولتز را برای تیمش انتخاب می نماید، جلوی دوربین رفته است.

4- Bull Durham 1988

کوین کاستنر Kevin Costner در این فیلم در نقش کرش دیویس Crash Davis بازیکن قدیمی بیس بال که برای مربی گری یک بازیکن جوان و کله شق (تیم رابینز Tim Robbins) استخدام می گردد، بسیار جذاب ظاهر شده است. هنگامی که این دو با آنی ساوی Annie Savoy (سوزان ساراندون Susan Sarandon) آشنا می شوند تعامل و کشمکش این دو بر سر آنی، نشان دهنده بعد فلسفی بازی بیس بال نیز هست. نبردی دائمی بین پیر و جوان، میان استعداد و کوشش و میان گذشته و آینده. هیچ فیلمی به خوبی بول دورهام نتوانسته است بیس بال را تا ریزترین جز خود بفهمد.

3- Rocky 1976

راجر ایبرت Roger Ebert منتقد سینما در نقد اولیه خود از راکی نوشته بود که سیلوستر استالونه Sylvester Stallone او را به یاد یک مارلون براندو Brando جوان می اندازد. پیش از تمام دنباله ها، سکانس های مونتاژ شده و پیش از اینکه استالونه به این مرد عضلانی که امروز هست تبدیل گردد، او مردی بود که می خواست داستان مردی که از دوران اوجش گذشته و با دختری آشنا شده و بالاخره شانسی برای نشان دادن خودش پیدا می نماید را روایت کند. راکی داستان قهرمانی خوش قلب را بازگو می نماید که کسی انتظار پیروزی او را ندارد. با اینکه امروز بیش از 40 سال از پخش این مجموعه فیلم ها می گذرد، اما هنوز هم همانند قبل تماشایی هستند.

2- Raging Bull 1980

مارتین اسکورسیزی Martin Scorsese هیچ وقت ورزش را دوست نداشت. جمله های هر چیزی که در آن توپ باشد، چیز خوبی نیست و یا من همواره فکر می کردم بوکس کسل نماینده است او را همه ما شنیده ایم. اما رابرت دنیرو Robert De Niro سعی کرد به او بفهماند که داستان جیک لاموتا Jake LaMotta درمورد بوکس نیست، بلکه در خصوص خشونت، زنان و درد است و این همان چیزی بود که اسکورسیزی آن را به خوبی درک می کرد. در نتیجه گاو خشمگین که در خصوص ورزش است، در اصل در خصوص خشونت، درد و بی رحمی است. این فیلم در خصوص بدی های استفاده نادرست از قدرت بدنی است و به خوبی نشان می دهد که چطور این استفاده نادرست می تواند همه چیز از جمله خود شخص را از بین ببرد.

1-Hoop Dreams 1994

حلقه رویاها Hoop Dreams مستندی در خصوص دو نوجوان اهل شیکاگو Chicago ویلیام گیت William Gates و آرتور آگی Arthur Agee است که رویای بازی در اتحادیه ملی بسکتبال NBA را در سر دارند. این فیلم سه ساعته به کارگردانی استیو جیمز Steve James تصویری از فقر، خانواده های از هم پاشیده، سیستم آموزشی ناپیروز و نژادپرستی نهادینه در آمریکا را به ما نشان می دهد. حلقه رویاها علاوه بر صحنه های ورزشی هیجان انگیز، تمامی جنبه های یک زندگی ورزشی را به مخاطب نشان می دهد، جنبه هایی که سایر فیلم ها به آن نمی پردازند. این فیلم هم چنین یکی از بهترین فیلم های مستند تاریخ سینما به شمار می آید.

منبع: vulture

منبع: برترین ها

به "20 فیلم ورزشی برتر تاریخ سینما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 فیلم ورزشی برتر تاریخ سینما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید