کشف معمای ضعف بینایی موقت در فضانوردان

تهران- خبرنگاران- نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که مسائل بینایی فضانوردان که تا ماه ها پس از بازگشت به زمین ادامه دارد، ناشی از جمع شدن مایع در مغز آن ها در نتیجه فقدان نیروی جاذبه در فضا است.

کشف معمای ضعف بینایی موقت در فضانوردان

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی خبرنگاران به نقل از تارنمای روزنامه دیلی میل، این مطالعه نشان داد که سفر فضایی نحوه حرکت مایعات در بطن های مغز را تغییر می دهد. به این ترتیب که فقدان جاذبه در فضا، مایع جاری در بطن های مغز را به سمت بالا رانده و باعث می گردد تا حجم سه بطن از این بطن ها تا حدودی افزایش یابد.

پژوهشگران مغز 11 فضانورد مرد روس را قبل و بعد از یک سفر شش ماهه به فضا اسکن کردند تا به اثرات ناشی از حضور در فضای بدون جاذبه پی ببرند.

به هنگام بازگشت به زمین، حجم بطن های مغزی این فضانوردان به طور میانگین تا بیش از 11 درصد افزایش یافته بود تا بتواند مایع اضافی را در خود جای دهد.

این تیم تحقیقاتی همچنین به وجود ارتباطی میان حجم یکی از چهار بطن مغز و ضعف بینایی در این فضانوردان پی برد. هرچند هنوز به مدارک بیشتری برای تائید این مدعی احتیاج است.

به گزارش دیلی میل، چیزی در حدود 30 درصد از فضانوردان حاضر در مأموریت های فضایی کوتاه مدت و 60 درصد از آن ها در مأموریت های بلندمدت، از مسائل بینایی که تا ماه ها پس از بازگشت به زمین ادامه دارد، شکایت می نمایند.

علمی**9418** 1055

منبع: ایرنا

به "کشف معمای ضعف بینایی موقت در فضانوردان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف معمای ضعف بینایی موقت در فضانوردان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید