ویروس کرونای جدید ازبین رفتنی است؟

به گزارش وبلاگ گردشگری، یک کارشناس هم گفته است که در آینده نزدیک بین 40 درصد تا 70 درصد جمعیت دنیا به این ویروس مبتلا می گردد و دوران بحرانی آن دو تا سه سال طول می کشد.

ویروس کرونای جدید ازبین رفتنی است؟

یک روزنامه آلمانی زبان از زوایای گوناگون به ویروس کرونا پرداخته و در این راستا نیم نگاهی هم به تاریخ هم زیستی انسان ها و ویروس ها انداخته است.

روزنامه نویه تسورشر تسایتونگ (Neue Zürcher Zeitung) روز آدینه، 16 اسفند (ششم مارس) مقاله مفصلی از آلن نیدرر درباره ویروس نوظهور کرووید 19 یا سارس کو-وی-2 منتشر کرد.

در ابتدای مقاله آمده است که این ویروس را نباید به عنوان پدیده ای مستقل یا اتفاقی ویژه نگریست، زیرا پاتوژن های نوظهور، شبیه ویروس کرونای جدید، در طول تاریخ همیشه از همراهان بشر بوده اند.

در پارینه سنگی، هنگامی که انسان های نخستین در گروه های کوچک به جمع آوری گیاهان و شکار می پرداختند، پاتوژن های نوظهور نمی توانستند به راحتی خود را در جامعه انسانی مستقر نمایند. این موضوع به سرعت و پس از سکونت و شروع دام پروری در حدود 12 هزار سال پیش تغییر کرد.

در مقاله روزنامه سوئیسی تصریح شده است که تماس تنگاتنگ میان انسان و حیوان در روستا ها و شهر ها و ایجاد اکوسیستم های جدید انتقال عوامل بیماری زا از حیوان به انسان را آسان کرد و به نسل های آینده منتقل نمود.

به عنوان نمونه، پژوهشگران بر این نظرند که ویروس سرخچه در دوران باستان شیوع پیدا نموده و ریشه در طاعون گاوی دارد.

تغییر و تحول ویروس ها

آلن نیدرر می نویسد که عوامل ایجاد نماینده بیماری های ابولا، ایدز و آنفلوانزا هم ریشه در گذشته دارند و پاتوژن های سارس و مرس که از خانواده ویروس کرونا هستند نیز از حیوان به انسان منتقل شده اند.

به گفته او، چهار ویروس کرونای دیگر وجود دارد که آن ها را فقط متخصصان می شناسند. این ویروس ها در دهه 1960 کشف شده اند و تا به امروز به عنوان ویروس سرماخوردگی در چرخشند. ایزابلا اکرل، مدیر مرکز بیماری های جدید ویروسی در دانشگاه ژنو، گفته است که این ویروس ها هم به احتمال زیاد، صد ها سال پیش برای انسان ها دردسرساز بود ه اند، اما به مرور کم خطرتر شده اند.

خانم اکرله می گوید که ویروس های سرماخوردگی باعث تقویت سیستم ایمنی فرد مبتلا می شوند و از او در برابر همان ویروس ها به مدت چند سال محافظت می نمایند.

این کارشناس برای ویروس کرونای جدید (Sars-CoV-2) هم سناریوی مشابهی تصور می نماید، زیرا نخستین آزمایش ها بر روی بیماران نشان داده اند که این پاتوژن هم در انسان پادتن (آنتی بادی) ایجاد می نماید.

بر اساس داده های مقاله روزنامه سوئیسی، بچه ها و بزرگسالان جوان پس از آلوده شدن به کرونای جدید به طور جدی بیمار نمی شوند و به همین دلیل میزان مرگ و میر در میان آن ها تقریبا معادل صفر است.

دادوستد انسان و ویروس

در این مقاله به نقل از کارشناسان آمده است که بدن انسان به مرور در برابر این ویروس مقاوم می گردد و در نتیجه، فراگیری آن کاهش می یابد.

یک کارشناس هم گفته است که در آینده نزدیک بین 40 درصد تا 70 درصد جمعیت دنیا به این ویروس مبتلا می گردد و دوران بحرانی آن دو تا سه سال طول می کشد.

آلن نیدرر در سرانجام مقاله می نویسد که ویروس کرونای جدید به طور کامل از بین نخواهد رفت بلکه به مرور به یک ویروس سرماخوردگی عادی تبدیل خواهد شد.

خانم اکرله گفته است که یکی از دلایل این فرایند، تمایل خود ویروس به ادامه حیات است، به همین جهت ترجیح می دهد که میزبان خودش را نکشد و برای این منظور به دگردیسی می پردازد و برای کنار آمدن با انسان راه مناسب را پیدا می نماید.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید

به "ویروس کرونای جدید ازبین رفتنی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونای جدید ازبین رفتنی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید