نیازهای تنها مرکز توانبخشی مازندران

به گزارش وبلاگ گردشگری، مؤسسه خیریه توانبخشی شهید فیاض بخش سرخرود محمودآباد که تنها مرکز توان بخشی استان مازندران است مامنی شده برای افراد معلول جسمی و حرکتی اما خود در این کوران مالی با مشکلاتی چون کمبود بودجه، نداشتن تجهیزات لازم و امکانات کافی دست و پنجه نرم می نماید.

نیازهای تنها مرکز توانبخشی مازندران

به گزارش وبلاگ گردشگری، مؤسسه خیریه توانبخشی شهید فیاض بخش سرخرود محمودآباد با مجوز رسمی از سازمان بهزیستی از سال 1382 شروع به کار کرد؛ این مؤسسه حدود 14 سال در زمینه انجام خدمات توانبخشی و مراقبتی افراد معلول جسمی و حرکتی در حال فعالیت است.

این مؤسسه با ارائه خدماتی از قبیل نگهداری و تأمین مایحتاج خوراکی و پوشاک افراد تحت پوشش که همگی از توان یابان و معلولین جسمی حرکتی هستند، به صورت خیریه و بلاعوض خدمت رسانی می نماید.

مرکز توانبخشی معلولان سرخرود تنها مرکز در مازندران است، این مؤسسه در ابتدا مددجویان آقا را می پذیرفت اما از سال 92 بانوان نیز در این مرکز پذیرفته می شوند.

زهرا رحمانی، مدیر داخلی مؤسسه توانبخشی فیاض بخش سرخرود در گفت و گو با وبلاگ گردشگری با بیان اینکه 60 درصد مددجویان از خانواده های بد و یا بی سرپرست استان های دیگر هستند که به وسیله دادگستری به این مرکز معرفی می شوند، اظهار کرد: مددجویان این مؤسسه افراد بی بضاعتی هستند که سهم مشارکت خانواده آنها در تأمین مایحتاج زندگی بسیار اندک بوده و کفاف خرید پوشک بزرگسالان را نمی دهد.

هزینه یک میلیون و 200 هزار تومانی هر مددجو در مؤسسه

وی با اشاره به اینکه هر مددجو حدود یک میلیون و 200 هزار تومان در ماه هزینه دارد، توضیح داد: خرید داروهای خاص، انتقال به بیمارستان، هزینه های بهداشتی، مصرفی و حقوق پرسنل این مؤسسه که به طور شبانه روزی در حال فعالیت هستند، از سوی این مجموعه تأمین می گردد.

مدیر داخلی مؤسسه توانبخشی فیاض بخش سرخرود اظهار داشت: دولت یارانه 31 میلیونی را به صورت ماهیانه در اختیار مجموعه قرار می دهد در صورتی که هزینه های مؤسسه در ماه بین 120 تا 130 میلیون تومان بوده که معمولاً از سوی خیرین پرداخت می گردد.

مسائل ریز و درشت در مؤسسه توانبخشی!

رحمانی با تاکید بر اینکه مؤسسه و مددجویان نیاز زیادی به حضور پزشکان متخصص و روانپزشک دارند، گفت: نداشتن پزشک متخصص پوست، عدم وجود دستگاه آمبولانس، نبود سردخانه مواد غذایی و نداشتن بعضی دستگاه های مرتبط با بیماران از جمله مسائل مهم این مؤسسه توانبخشی است.

وی با بیان اینکه مردم می توانند داروهای مازاد خود در منازل و لوازم دست دومی که به آن نیاز ندارند را برای یاری به مددجویان تحویل دهند، اظهار کرد: مددجویان با کمبود لباس روبرو هستند و مردم می توانند با حضور خود در کنار این قشر باعث ایجاد روحیه در آنان شوند.

مدیر داخلی مؤسسه خیریه توانبخشی شهید فیاض بخش سرخرود با اشاره به اینکه مؤسسه در حال حاضر 38 مددجو آقا و 23 مددجو خانم داشته و گنجایش تحویل مددجویان و ارجاع کنندگان دیگر را ندارد، یادآور شد: مهم ترین مسئله این مرکز داشتن یک منبع درآمد پایدار است تا خدمت رسانی بهتری به این مددجویان صورت گیرد.

رحمانی اظهار داشت: داشتن سالنی برای برگزاری برنامه های شاد و گذراندن اوقات فراغت مددجویان از مهم ترین دغدغه هایی است که می تواند موجب کاهش هزینه حمل و نقل و آسودگی خیال مددجو گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نیازهای تنها مرکز توانبخشی مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیازهای تنها مرکز توانبخشی مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید