ساماندهی معادن شن و ماسه در مرکزی

وجیهه غلامحسین زاده- قم- خبرنگار:استاندار مرکزی گفت: کارگاه های دارای مجوز شن و ماسه استان مرکزی باید ساماندهی شوند که به صورت محدود و با نظارت سازمان مربوطه برداشت نمایند.

ساماندهی معادن شن و ماسه در مرکزی

به گزارش تسنیم، سیدعلی آقازاده در جلسه شورای معادن استان مرکزی با اشاره به ممنوعیت استفاده از معادن رودخانه ای اضافه نمود: با توجه به سیلاب های اخیر در استان، در روستاها رسوباتی از شن و ماسه وجود دارد که با ساماندهی و نظارت اصولی به عنوان خوراک واحدهای تولیدی می توان از آنها استفاده کرد.

وی اضافه نمود: براساس قانون، استفاده از معادن رودخانه ای ممنوع شده و به عبارتی برداشت شن و ماسه از رودخانه انجام نمی گردد. استاندار مرکزی ادامه داد: هدف ما این است که علاوه بر ساماندهی رسوبات در نقاطی که آبرفت و رسوب آمده پاکسازی انجام دهیم و آن قسمت را برای مصالح رودخانه ای و کارخانه بتون استفاده کنیم.

  • معادن رودخانه ای در استان

آقازاده با اشاره به معادن رودخانه ای در استان بیان نمود: به دنبال فعال کردن دوباره این معادن نیستیم. به همین سبب باید تعداد کارگاه های برداشت شن و ماسه که مجوز دارند و نقاطی را که مورد تأیید شرکت آب منطقه ای استان هستند در مدت 10 روز آینده تعیین کنیم. وی بیان نمود: پس از شناسایی کارگاه های دارای مجوز و نقاط مورد تأیید شرکت آب منطقه ای استان، سازمان صمت و خانه معدن، کارگاه های دارای مجوز باید ساماندهی شوند که به صورت محدود و با نظارت سازمان مربوطه برداشت نمایند. آقازاده اضافه نمود: سال جاری توان تأمین خوراک تعدادی از کارگاه های شن و ماسه را داریم. به همین سبب اگر برنامه ریزی درستی داشته باشیم، پیش بینی می گردد از 500 تا یک میلیون تن در مناطق مختلف خوراک(شن و ماسه) داشته باشیم.

  • ارجاع 50 پرونده به مراجع قضایی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: براساس ماده 19 بیش از 50 پرونده تخلف در زمینه برداشت های غیرمجاز به مراجع قضایی استان مرکزی معرفی شده است. محمدرضا حاجی پور در این جلسه شورای معادن استان مرکزی با اشاره به پیگیری مسائل حوزه معدن در استان اظهار کرد: از سال گذشته تاکنون 6 جلسه با 46 مصوبه داشته ایم که شامل پیگیری مسائل و مسائل حوزه معدن، تعلیق، ابطال و اکتشاف معادن است. وی اضافه نمود: با توجه به همکاری دستگاه های اجرایی، همه مصوبات در استان عملیاتی شده است. به همین سبب جزو استان های برتر در پیگیری مصوبات هستیم.

  • تأمین مواد اولیه

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی ادامه داد: یکی از دغدغه های ما تأمین مواد اولیه واحدهای فرآوری شن و ماسه است که براساس مصوبه وزارتخانه نباید از معادن شن و ماسه رودخانه ای استفاده کرد. حاجی پور بیان نمود: سیلاب های اخیر در استان در کنار تخریبی که داشتند منجر به آورده مواد معدنی شدند، به طوری که تعدادی از واحدهای فرآوری در استان از این آورده استفاده کردند. به همین دلیل باید نسبت به تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی اقدام کنیم.

  • شناسایی ظرفیت ها

وی بیان نمود: براساس مصوبه و تفاهم نامه وزارت صمت و نیرو قرار بر این شد که با نگاه ظرفیت سنجی در مناطق مختلف، موضوعات مختلف توسط شرکت آب منطقه ای استان آنالیز گردد و نسبت به شناسایی ظرفیت ها در نقاط مختلف اقدام کنیم. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی بیان نمود: اگر ظرفیت های منطقه ای کم بود، براساس توافقات باید نسبت به صدور مجوز برداشت اقدام کنیم. حاجی پور اضافه نمود: با این حال، به سبب کمبود کارشناس معادن در بحث مطالعات، این کار اجرا نشد و بر اساس تصمیمات استان، صدور مجوز برداشت از معادن در جلسات شورای معادن با نظارت و هماهنگی مسئولان و دستگاه های مربوطه انجام می گردد. وی ادامه داد: واحدهای فرآوری دغدغه تأمین خوراک دارند، به همین سبب باید این موضوع آنالیز و مسائل رفع گردد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی بیان نمود: در دشت ها و مناطق با شیب منفی که امکان جاری شدن سیلاب وجود دارد به هیچ عنوان مجوز برداشت داده نمی گردد. حاجی پور با اشاره به برداشت های غیرمجاز در استان گفت: براساس ماده 19 بیش از 50 پرونده متخلف در زمینه برداشت های غیرمجاز به مراجع قضایی معرفی شده است. وی ادامه داد: اکنون خط قرمز ما برداشت های غیرمجاز و رعایت نکردن ایمنی در معادن است. به همین علت این موضوع را با جدیت پیگیری می کنیم.

  • شهرداری ها و پیمانکاران راهسازی در اولویت برداشت

معاون عمرانی استاندار مرکزی گفت: برای صدور مجوز برداشت شن و ماسه از رودخانه های استان باید شهرداری ها و پیمانکاران بزرگ راهسازی در اولویت قرار گیرند. مهدی زندیه وکیلی در این جلسه با اشاره به شناسایی نقاط و حجم برداشت مصالح از رودخانه ها اظهار کرد: برای صدور مجوز برداشت شن و ماسه از رودخانه های استان باید شهرداری ها و پیمانکاران بزرگ راهسازی در اولویت قرار گیرند. معاون عمرانی استاندار مرکزی اضافه نمود: شرکت آب منطقه ای استان مرکزی باید نسبت به شناسایی نقاط و حجم برداشت مصالح از رودخانه ها اقدام کند تا مسائل رفع و برداشت مصالح از رودخانه ها با نظارت و ساماندهی انجام گردد.

  • ساماندهی مصالح حاصل از سیلاب ها

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی با اشاره به شناسایی نقاط احتیاجمند به لایروبی گفت: از سال 86 به دلیل افزایش تعداد کارگاه های شن و ماسه ای استان، مصوب شد که کارگاه جدید شن و ماسه رودخانه ای در استان تاسیس نگردد. عزت الله آمره ای اضافه نمود: کارگاه های شن و ماسه که از قبل فعالیت می کردند در مدت زمان تعیین به معادن کوهی منتقل شدند و منابع این کارگاه ها را به صورت محدود تامین کردیم.

وی ادامه داد: رودخانه ای به عنوان معدن نمی توانیم شناسایی کنیم و براساس ظرفیت نقطه ای، رودخانه ها شناسایی و میزان حجم به سازمان صمت اعلام می گردد تا به کارگاه های شن و ماسه معرفی گردد. مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی با اشاره به سیلاب های اخیر در استان بیان نمود: سیلاب های اخیر در استان مصالحی به همراه داشته که باید در قالب کارگاه های شن و ماسه و لایروبی رودخانه در اختیار بهره برداران قرار گیرد. آمره ای اضافه نمود: نقاطی که احتیاج به لایروبی داشته شناسایی شدند که به مرور زمان معرفی می کنیم و اکنون به دنبال نظارت و ساماندهی برداشت ها هستیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "ساماندهی معادن شن و ماسه در مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساماندهی معادن شن و ماسه در مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید