خبرنگاران 2 خمره تاریخی در یک خانه روستایی در دزفول کشف شد

دزفول-خبرنگاران- رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول گفت: 2خمره تاریخی مربوط به دوره اشکانیان هنگام حفاری عملیات گازرسانی در یکی از روستاهای دزفول کشف شد.

خبرنگاران 2 خمره تاریخی در یک خانه روستایی در دزفول کشف شد

به گزارش خبرنگاران از روابط عمومی و امور بین الملل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، حجت الله آریایی نیا روز یکشنبه اضافه نمود: شرکت گاز شهرستان دزفول به منظور لوله گذاری گاز برای منازل روستای گوروی بخش سردشت اقدام به حفر کانال در منطقه کرد که در اثر این حفاری2 عدد خمره سفالی تاریخی از دل زمین کشف شد.

وی با بیان اینکه شرکت گاز فقط برای لوله کشی سراسری موظف به کسب مجوز از میراث فرهنگی است، گفت: باتوجه به این که این عملیات سراسری نبود و مربوط به لوله کشی گاز برای منازل بود، استعلام از میراث فرهنگی انجام نشده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول اضافه نمود: پس از کشف این خمره ها، عملیات انتقال گاز توسط پایگاه حفاظت میراث فرهنگی دزفول و پاسگاه انتظامی سردشت برای چند روز متوقف شد و پس از رایزنی با میراث فرهنگی استان، مجوز ادامه فعالیت شرکت گاز در این منطقه تحت نظارت کارشناس میراث فرهنگی صادر شد.

وی اضافه نمود: کارشناس میراث فرهنگی به عنوان ناظر در کنار کارگران شرکت گاز در محل عملیات حاضر است و با تهیه عکس و گزارش اداره میراث فرهنگی شهرستان را در جریان جزئیات عملیات قرار می دهد.

آریایی نیا گفت: چنانچه حین فعالیت اثری کشف شد، بلافاصله عملیات متوقف و مسئولان میراث فرهنگی به همراه هیأت همراه برای ثبت و ضبط اشیاء اعزام می شوند.

وی با بیان این که براساس نظریه کارشناس اداره میراث فرهنگی دزفول قدمت 2 خمره کشف شده مربوط به دوره اشکانی است، اضافه نمود: اشیای مکشوفه طی صورتجلسه ای از پاسگاه سردشت به منظور آنالیز تحویل گرفته شده و به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان منتقل شدند تا گزارش کامل، جامع، مستند و مصور درخصوص آن آماده و ارائه گردد.

شهرستان دزفول از مناطق باستانی ایران است که شهر و دانشگاه جندی شاپور و همچنین پل ساسانی با حدود یکهزار و 700 سال قدمت را در دل خود جای داده است.

7278/ 3022

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران 2 خمره تاریخی در یک خانه روستایی در دزفول کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 2 خمره تاریخی در یک خانه روستایی در دزفول کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید