افغانستان، آیا عبدالله عبدالله کابینه تشکیل می دهد؟

به گزارش وبلاگ گردشگری، در حالی که بعضی منابع در روزهای اخیر اعلام کردند؛ اشرف غنی و عبدالله گامی بسوی حکومت مشارکتی برداشته اند اما اخبار ضد و نقیضی از احتمال دستور تشکیل کابینه عبدالله حکایت دارد.

افغانستان، آیا عبدالله عبدالله کابینه تشکیل می دهد؟

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ گردشگری، کمیسیون انتخابات افغانستان پس از گذشت نزدیک به 5 ماه از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور، پایان در 29 بهمن ماه 98 اشرف غنی رهبر تیم دولت ساز را رئیس جمهور منتخب خاطرنشان کرد که با مخالفت های تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله روبرو شد.

بعضی کاربران در فضای مجازی اکنون می گویند که عبدالله فردا 16 فروردین دستور تشکیل کابینه ریاست جمهوری خود را صادر می نماید.

این کاربران به نقل از افراد نزدیک به دولت فراگیر به رهبری عبدالله گفته اند که مهلت دادیم تا معین گردد که ما بدنبال شروع بحران نبودیم.

پیش از این نیز اطلاعات منتشر شده در فضای مجازی تاحدودی به واقعیت نزدیک بود، اوایل اسفندماه زمانی که اشرف غنی کمیسیونی را برای برگزاری مراسم تحلیف معین نموده بود نیز بعضی کاربران از برگزاری همزمان مراسم تحلیف عبدالله خبر داده بودند.

به گفته این منابع، اعضای ارشد تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی پس از برگزاری تحلیف ریاست جمهوری افغانستان، گامهای معرفی والی ، معرفی سرپرست برای وزارتخانه ها و تشکیل کابینه را برخواهند داشت.

همچنین پس از برگزاری دو مراسم تحلیف ریاست جمهوری در افغانستان و دستور لغو ریاست اجرایی این کشور توسط اشرف غنی، سخنگوی تیم عبدالله به هشت صبح گفت که اولویت دولت فراگیر تشکیل کابینه است.

اشرف غنی و عبدالله در دور گذشته انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز با مشکل روبرو شدند و در نتیجه جان کری وزیرخارجه وقت آمریکا طرح حکومت وحدت ملی را ارائه کرد.

مقامات آمریکایی از جمله مایک پامپئو وزیر خارجه این کشور و زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در این دور نیز رایزنی هایی را با غنی و عبدالله شروع کردند در عین حال بعضی سیاسیون افغان نیز برای حل جنجال های انتخاباتی بارها با دو طرف ملاقات کردند.

به نظر می رسد که رایزنی های داخلی و خارجی و شرایط جاری در افغانستان تاثیر گذار بوده است به همین دلیل در هفته های اخیر اخباری از تمایل اشرف غنی و عبدالله برای حل مسائل سیاسی شنیده می گردد. حتی روزنامه هشت صبح، نسخه ای از طرح عبدالله و زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا را منتشر کرد.

بر اساس نسخه ای از طرح عبدالله، دو تیم پیشتاز انتخابات باید حکومت فراگیر تشکیل دهند و یک تیم به عنوان رئیس جمهور و تیم دیگر به عنوان نخست وزیر اجرایی در ساختار سیاسی آینده افغانستان شروع به کار نمایند.

در این طرح آمده است که رئیس جمهور باید 40 درصد سهم داشته باشد و حق معین وزرا و مقامات محلی را دارد همچنین نخست وزیر اجرایی 60 درصد صلاحیت ها را دارد.

اما در طرح خلیلزاد، سهم عبدالله و حامیانش در کابینه 40 درصد معین شده است و در عین حال سمت ریاست شورای عالی صلح نیز به عبدالله سپرده خواهد شد.

بر اساس طرح نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان، عبدالله از سمت ریاست اجرایی کنار می رود و رهبری اپوزیسیون حکومت را بر عهده می گیرد.

به هر حال روز گذشته نیز بعضی منابع نزدیک به عبدالرب رسول سیاف از چهره های با نفوذ جهادی اظهارکردند که با طرح تشکیل حکومت مشارکت ملی یک گام اشرف غنی و عبدالله به حل اختلاف ها نزدیک شده اند.

مسعود ترشتوال سخنگوی شورای حراست و ثبات گفت که در ملاقاتهای اخیر سیاف و بعضی از چهره های سیاسی با اشرف غنی و عبدالله درباره طرح تشکیل حکومت مشارکت ملی توافق هایی صورت گرفته است که تعدیل قانون اساسی و رهبری فرایند صلح توسط عبدالله دو جزء مهم آن هستند.

به نظر می رسد که تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله تا به امروز نظارگر است و پاسخ روشنی به اخبار منتشر شده در فضای مجازی و گام های آینده اش نداده است. اگرچه که حمایت از تیم مذاکره ارگ ریاست جمهوری افغانستان با طالبان در هفته جاری، نشان می دهد که عبدالله بدنبال راه مسالمت آمیزی حل اختلافات است تا صندلی خود را نیز حفظ کند.

با این حال، به نظر بعضی کارشناسان، گذشته عبدالله نشان می دهد که همیشه با دستاویز قرار دادن راههای مسالمت آمیز و کسب امتیازاتی موضع اپوزیسیون سیاسی را اختیار نموده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "افغانستان، آیا عبدالله عبدالله کابینه تشکیل می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افغانستان، آیا عبدالله عبدالله کابینه تشکیل می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید